Un lider din Europa a copiat înfăţişarea lui Hitler. REACŢIA acestuia după apariţia pozei compromiţătoare - FOTO

Mai multe publicaţii germane au prezentat miercuri o fotografie reală în care liderul mişcării antiislam Pegida, Lutz Bachmann, seamănă cu fostul lider nazist Adolf Hitler.

Imaginea, publicată de Dresdner Morgenpost, un ziar din Dresda, şi de revista Bild , îl prezintă pe Bachmann din profil, având părul uşor umezit şi dat într-o parte, cu o mustaţă, asemănătoare imaginii lui Adolf Hitler.

Contactat de revista Bild, Kathryn Oertel, purtătorul de cuvânt al mişcării Pegida, a confirmat autenticitatea fotografiei, afirmând că a fost o "glumă".

Potrivit Dresdner Morgenpost, fotografia a fost făcută "în urmă cu ceva timp" şi postată de Lutz Bachmann pe pagina sa de Facebook.

Bachmann a explicat că a făcut această "fotografie-clişeu" după o vizită la frizer, cu ocazia lansării unei cărţi satirice despre Hitler, scrisă de Timur Vermes.

Mişcarea antiislam Pegida a organizat, începând din 20 octombrie 2014, manifestaţii, în principal în oraşul Dresda.

 


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan