VIDEO Americanii au inventat "Ucigaşul de gropi", un sistem performant de reparare a drumurilor foarte avariate

Botezat de compania-mamă "Dalek", utilajul foloseşte o mixtură de asfalt, adeziv special şi apă (în proporţie de 35%) pentru a umple cu rapiditate toate gropile apărute în asfalt. În complexul său procedeu de reparare, sistemul are nevoie de un singur om, fără să necesite timp suplimentar faţă de o procedură standard, efectuată de o echipă cu patru drumari. Ba dimpotrivă, reuşeşte să posteze timpi de până la 30 de ori mai mici decât cei ai echipelor convenţionale, dovedindu-se a fi o soluţie viabilă pentru aceste operaţiuni.

În paralel cu avantajele legate de timpul de reparare şi implicit durata mai mică a blocării traficului, mecanismul proiectat de americani se dovedeşte a fi cu mult mai rentabil decât complexa operaţiune de mobilizare şi reparare a drumului de către echipa standard. Suficient de rentabil încât să justifice preţul de achiziţie de 335.800 de dolari, sau valoare contractului de închiriere, de 130.000 de dolari pentru trei luni.

Dispozitivul aduce după sine şi dezavantaje, principalul fiind reprezentat de condiţiile de mediu în care acesta poate lucra: având în vedere mixul bogat în apă, eficienţa sistemului nu este certificată la temperaturi scăzute.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Iranul a distrus un radar de 500 de milioane de dolari al SUA folosit pentru a detecta rachetele balistice, inclusiv cele cu focos nuclear

2 Primă de pensionare la stat de 532.000 de euro, pentru un angajat al ROMATSA

3 Cât numerar să păstrăm acasă pentru urgențe? Recomandările UE pentru 72 de ore

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 Tensiuni în PSD / Paul Stănescu, liderul grupării care cere alianță cu AUR