VIDEO/O chinezoaică a interpretat "Cântă cucul, bată-l vina" la un festival din Beijing

Folclorul românesc este cunoscut şi în China. Renumita piesă "Cântă cucul, bată-l vina" a fost interpretată la Beijing de către doi chinezi și un ceh. Melodia a fost prezentată în cadrul unui festival studențesc. 

Ideea le aparține celor 15 studenți din România și Republica Moldova care învață la Beijing. Ei au fost ajutați de misiunile diplomatice ale celor două țări în China și de Institutul Cultural Român. 

Unul dintre studenții români a precizat pentru publika.md  că solistei chineze nu i-a fost greu să înveţe versurile piesei, întrucât ea studiază de ceva timp limba română.

 La evenimentul de la Beijing au participat tineri din peste 80 de ţări. 



populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...