Zeci de mii de olandezi au intrat în mare de Anul Nou

Zeci de mii de olandezi au sfidat frigul din această iarnă și s-au aruncat în Marea Nordului vineri, în multe localități din țară, sărbătorind astfel Anul Nou, transmite AFP.

La Haga, unde a fost organizată cea mai mare intrare în apă, circa 10.000 de persoane au alergat spre mare la prânz, ieșind din după câteva secunde petrecute la 9 grade Celsius. Pe o vreme însorită, aproape toate purtau căciulițe portocalii, culoarea națională. Alți curajoși s-au deghizat n animale, supereroi sau Moș Crăciun.

Potrivit presei olandeze, circa 50.000 de oameni urmau să participe la astfel de manifestări organizate în toată țara, încheie AFP.

AGERPRES/

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare . Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected] .

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro .


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”