Ponta l-a primit cu onoruri militare pe omologul său albanez, Edi Rama

 Victor Ponta l-a primit vineri dimineață cu onoruri militare, la Palatul Victoria, pe omologul său albanez Edi Rama, aflat în vizită oficială în România.

Cei doi oficiali urmează să aibă convorbiri în plenul celor două delegații, urmate de semnarea unui Memorandum în domeniul securității sociale de către miniștrii Muncii din cele două țări.

La finalul întrevederii, premierii român și albanez vor susține declarații comune de presă.

Pe agenda vizitei șefului guvernului de la Tirana, figurează întâlniri și cu președinții celor două Camere ale Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu și Valeriu Zgonea.

De asemenea, Universitatea Națională de Arte din București îi va decerna, vineri, premierului Edi Rama, titlul de Doctor Honoris Causa, ceremonia fiind urmată de lansarea volumului "În culisele puterii", carte scrisă de prim-ministrul albanez. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade