ADEVĂR CRUD/România a DISPĂRUT de pe RADARUL ATLETISMULUI/La Mondialele de la Beijing, un loc 6 și doar RATĂRI și ABANDONURI!

Duminică a căzut cortina peste cea de-a 15 ediție a Campionatelor Mondiale de atletism de la Beijing. Sub semnul calificărilor olimpice și aceasta, pentru că ne mai desparte aproximativ un an de Jocurile de la Rio!!! Delegația României, care a cuprins doar 17 sportivi, n-a obținut nicio medalie. Dar ce vorbim despre medalii? Cei mai mulți dintre atleții români n-au reușit să termine probele în care au fost înscriși! Iar la probele tehnice doar Marian Oprea, semi-accidentat și el, s-a calificat în finală și a reușit o clasare pe locul 6, dintr-o singură săritură. Este o situație incredibilă, fără precedent pentru sportul românesc! Și nimeni nu scoate un cuvințel despre asta. Mai mult, în fruntea ministerului Sportului se află una dintre cele mai mari sportive din istorie, Gabriela Szabo.

Lotul deplasat la Beijing, în perioada 22-30 august, la Campionatele Mondiale în aer liber ale seniorilor (ed. 15) a cuprins un număr de 17 atleți (12 la feminin și 5 la masculin ).

MARIUS VIOREL IONESCU - Maraton- ABANDON

MIHAI DONISAN – Înălțime- locul 22, ratând calificarea în ultima fază a întrecerilior de la săritura în înălțime.

MARIAN OPREA – Triplusalt- LOCUL 6

ANDREI MARIUS GAG – Greutate- NECALIFICAT în FINALĂ

MARIUS IULIAN COCIORAN – 50 km marș- ABANDON

Fete

ALINA ROTARU – Lungime- NECALIFICATĂ în FINALĂ

CLAUDIA MIHAELA ȘTEF – 20 km marș- a terminat pe locul LOCUL 23 cursa de 20 km marș, din 47 de concurente, fiind cronometrată în 1h34:51. A obținut BAREMUL pentru Rio!

CRISTINA IOANA BUJIN – Triplusalt- NECALIFICATĂ în FINALĂ
ELENA ANDREEA PANȚUROIU – Triplusalt- NECALIFICATĂ în FINALĂ

PAULA CLAUDIA TODORAN - Maraton- ABANDON

BIANCA DENISA RĂZOR – 400 m, 4X400 m/Singura noastră speranță. Singurul sportiv care și-a îmbunătățit performanțele personale la această competiție.

Ștafeta României de 4X400 m în componența Andreea Grecu/Sanda Belgyan/Anamaria Ioniță/Bianca Răzor a fost cronometrată într-un timp notabil, 3:28,60 (SB), în calificările probei, clasându-se în final pe locul 11.