ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Brașov: Iohannis a câștigat alegerile în județ cu 63% (rezultate finale BEJ)

Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a câștigat alegerile în județul Brașov cu 63,09% (207.109 de voturi), în timp ce candidatul Alianței electorale PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obținut 36,90% (121.142 de voturi), conform rezultatelor finale date publicității luni de Biroul Electoral Județean.

În turul II al alegerilor prezidențiale s-au prezentat la urne 64,52% dintre alegătorii înscriși pe listele permanente, respectiv 334.085. Dintre aceștia, 296.979 au votat pe liste electorale permanente, iar 34.988 pe liste suplimentare. Numărul total al alegătorilor care au votat utilizând urna specială a fost de 2.188.

Potrivit BEJ Brașov, voturi valabile exprimate au fost 328.251 (98,25%), numărul voturilor nule fiind de 5.834 (1,74%).


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu