Băsescu: După alegerile din R. Moldova voi depune cererea pentru dobândirea cetățeniei acestei țări

Președintele Traian Băsescu a anunțat, miercuri, că după alegerile din Republica Moldova va efectua o vizită de rămas-bun în această țară, ocazie cu care va depune cererea pentru dobândirea cetățeniei moldovene.

"Da, categoric da (își va lua cetățenia R. Moldova — n.r.). Am și vorbit cu domnul președinte Timofti zilele trecute pe această temă și am stabilit că, după alegerile din Republica Moldova, voi face o vizită, ocazie cu care este și vizita de rămas-bun, și voi depune cererea pentru a dobândi cetățenia Republicii Moldova", a spus Băsescu, la postul public de televiziune din țara vecină, Moldova 1.

El a susținut că are un mare "suporter" în a obține cetățenia acestei țări în basarabeanul Eugen Tomac — coordonatorul campaniei prezidențiale a candidatului PMP, Elena Udrea.

"Nu am uitat și cu certitudine ar fi pentru mine o mare onoare să primesc și cetățenia Republicii Moldova", a afirmat șeful statului.

Băsescu a arătat că obținerea cetățeniei Republicii Moldova reprezintă un simbol. "Este un gest simbolic, dacă autoritățile din Republica Moldova vor dori să o facă, pentru că eu pot să cer, dar trebuie să îmi și aprobe cineva cetățenia", a conchis el. AGERPRES


populare
astăzi

1 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

2 Răsturnare de situație? / Parchetul General a trecut de partea corupților? / Spune că decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă …

3 Fost candidat la Primăria Sectorului 3, arestat în cazul fraudelor cu pensii

4 Voi ați citit asta? / Că, dacă se închide Kozludui, rămânem în aer?

5 Expert / Decizia de a ține închiși 42 km de autostradă gata pune vieți în pericol