Băsescu: România va fi un partener loial al Ucrainei în drumul extrem de dificil către integrarea europeană

Președintele Traian Băsescu a salutat rezultatul alegerilor parlamentare desfășurate duminică, în Ucraina, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.

"Votul masiv în favoarea partidelor proeuropene arată, pe de-o parte, voința poporului ucrainean ca țara să-și continue drumul către integrare europeană, iar pe de altă parte, determinarea partidelor politice câștigătoare ale alegerilor de a răspunde voinței majoritare a electoratului ucrainean", se arată în mesajul șefului statului privind alegerile din Ucraina.

El subliniază că "România va fi un partener loial al Ucrainei în acest drum extrem de dificil, dar care reprezintă singura opțiune corectă".

Conform sondajelor difuzate după închiderea urnelor, blocul președintelui Petro Poroșenko și Frontul Popular condus de premierul Arseni Iațeniuk au obținut fiecare câte 21,6% din sufragii. Urmează partidul Samopomici (10,6%), alcătuit din tineri militanți și combatanți care au luptat împotriva separatiștilor proruși, aliații fostului președinte Viktor Ianukovici reuniți în Blocul de Opoziție (9,6%), Partidul Radical (7,5%), condus de populistul Oleg Liașko, și partidul Batkivșcina, al fostului premier Iulia Timoșenko (5,8%).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...