Campania s-a încheiat: urmează măcelul din Duminica Orbului

Campania electorală s-a încheiat azi-noapte. Urmează însă probabil cel mai mare măcel electoral din istoria alegerilor post-decembriste. Niciodată un partid nu a deţinut o poziţie atât de dominantă după "90 încoace. Deţine, practic, cu mici excepţiii, toate poziţiile de forţă, toate pârghiile de control al alegerilor. Să nu ignorăm situaţia realmente dramatică în care se află electoratul din judeţe ca Mehedinţi, Olt, Gorj, Teleorman sau Vrancea unde toţi primarii aleşi sub sigla altor partide se află acum în PSD. În aceste judeţe, chiar dacă SRI va monitoriza anumite localităţi, va fi un jaf generalizat. Şi nimeni nu va putea demonstra ceva. Pentru că toţi reprezentanţii din secţiile de votare sunt, într-o formă sau alta, de la PSD. Cine ignoră aceste realităţi să urmărească duminică seara rezultatele din aceste judeţe.


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului