Campania s-a încheiat: urmează măcelul din Duminica Orbului

Campania electorală s-a încheiat azi-noapte. Urmează însă probabil cel mai mare măcel electoral din istoria alegerilor post-decembriste. Niciodată un partid nu a deţinut o poziţie atât de dominantă după "90 încoace. Deţine, practic, cu mici excepţiii, toate poziţiile de forţă, toate pârghiile de control al alegerilor. Să nu ignorăm situaţia realmente dramatică în care se află electoratul din judeţe ca Mehedinţi, Olt, Gorj, Teleorman sau Vrancea unde toţi primarii aleşi sub sigla altor partide se află acum în PSD. În aceste judeţe, chiar dacă SRI va monitoriza anumite localităţi, va fi un jaf generalizat. Şi nimeni nu va putea demonstra ceva. Pentru că toţi reprezentanţii din secţiile de votare sunt, într-o formă sau alta, de la PSD. Cine ignoră aceste realităţi să urmărească duminică seara rezultatele din aceste judeţe.


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania