CCR decide azi dacă se amână alegerile

Cazul OUG-ului care modifică Legea de organizare a alegerilor prezidențiale

Președintele PNL Klaus Iohannis a cerut în contencios administrativ anularea OUG-ului de modificare a Legii alegerilor prezidenţiale (Excepţia de neconst. a disp.art.1 pct.2, pct.7, pct.10 și pct.15 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.45/2014 privind modificarea și completarea Legii nr.370/2004 pentru alegerea Președintelui României.

Dacă excepţia este acceptată efectul cel mai vizibil va fi că primul tur va fi in ultima săptămână din noiembrie şi turul II peste două săptămâni + adică se amână cu o lună alegerile.


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

3 Teheranul confirmă armistițiul anunțat de Trump și anunță deblocarea traficului în Strâmtoarea Ormuz

4 O fotografie care a rămas în istorie...

5 VIDEO „Vezi asta? Ce se întâmplă în spatele mingii?” / Val de teorii ale conspirației în mediul online după lansarea Artemis II