Gheorghe Nichita, ARESTAT în Dosarul Urdăreanu

Gheorghe Nichita, ARESTAT în Dosarul Urdăreanu

Primarul suspendat al Iasului, Gheorghe Nichita, a fost arestat preventiv in dosarul in care este acuzat ca ar fi primit mita, prin intermediari, de la omul de afaceri Tiberiu Urdareanu, a decis vineri Tribunalul Bucuresti.

Tiberiu Urdareanu a fost plasat in arest la domiciliu, asa cum a solicitat DNA, dupa ce acesta si-a recunoscut vinovatia.

"Inculpatul Tiberiu Urdareanu, in declaratia formulata la 29.10.2015, a recunoscut acuzatia si a aratat ca Nichita i-a dat de inteles ca lucrurile vor merge bine, ca are un 'aranjament' cu acea firma si ca va fi multumit. Ulterior, a avut o discutie cu Mardarasevici la sediul UTI, acesta spunandu-i ca se ocupa el de bunul mers al contractului, in conditiile in care si UTI isi va face treaba, ca era o intelegere cu primarul, Mardarasevici comunicandu-i ca 8-10% din valoarea contractului ar fi 'obligatii' ale asocierii pentru buna derulare a contractului", se arata in referatul DNA trimis in instanta.

Gheorghe Nichita a negat faptele in timpul audierilor de la DNA.


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid