Noul judecător CCR depune, la ora 11,30, jurământul de învestitură în fața președintelui Iohannis

Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură în funcția de judecător la Curtea Constituțională de către Simona-Maya Teodoroiu va avea loc joi la Palatul Cotroceni, informează Administrația Prezidențială.

Potrivit sursei citate, ceremonia este programată la ora 11,30.

Simona Maya Teodoroiu a fost desemnată, miercuri, de către plenul Senatului, pentru a ocupa funcția de judecător la Curtea Constituțională a României (CCR), după ce postul deținut de Toni Greblă a fost declarat vacant ca urmare a demisiei acestuia.

Simona Maya Teodoroiu a fost propusă de către grupul PSD din Senat pentru această funcție. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

2 Lecții pentru întreaga lume din mica Ungarie

3 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

4 O informație care dă fiori...

5 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă