Ponta spune că nu i-a cerut demisia lui Șova din PSD și nu o va face

Victor Ponta, a declarat miercuri că nu i-a cerut demisia lui Dan Șova din partid și din Senat și nici nu are de gând să facă acest lucru.

"Nu, nici vorbă. Voi cere un singur lucru, voi pune o întrebare, mai ales după cazul atât de dezbătut în ultimele zile: există vreo justificare pentru care un om nu este trimis în judecată după 8 ani de zile, dar trebuie să fie arestat? Eu nu găsesc nicio justificare decât una politică, pur politică, ori justiția nu trebuie să facă politică, justiția trebuie să facă justiție. Dacă cineva a încălcat legea, după 8 ani, și a fost prins trebuie trimis în fața judecătorilor să se apere, să fie achitat sau condamnat. Să spui 'nu vreau să te trimit în fața judecătorilor, vreau să te arestez' cred că este doar un gest politic și atunci de ce să îi cer eu ceva domnului Șova?", a afirmat Ponta la finalul ședinței Comitetului Executiv Național al PSD.


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

4 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă