Președintele Iohannis l-a primit la Palatul Cotroceni pe omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan

Președintele Klaus Iohannis l-a primit miercuri la Palatul Cotroceni pe omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, aflat în vizită oficială în România.

Foto: (c) Alex MICSIK / AGERPRES FOTO

Președintele Klaus Iohannis și soția sa, Carmen Iohannis, i-au primit pe omologul său turc și pe soția acestuia.

Ceremonia primirii a avut loc pe platoul oficial de la Palatul Cotroceni, unde, după intonarea imnurilor celor două state, președintele Recep Tayyip Erdogan a dat onorul Regimentului de Gardă și Protocol.

Din delegația președintelui Klaus Iohannis fac parte ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, secretarul de stat în MAE George Ciamba și consilierii prezidențiali Lazăr Comănescu, Ion Oprișor, Leonard Orban, Cosmin Marinescu, Tatiana Niculescu-Bran, Andrei Muraru și Laurențiu Ștefan.

Cei doi șefi de stat vor avea convorbiri tete-a-tete și oficiale cu participarea membrilor delegațiilor, urmând ca apoi să susțină declarații de presă.

La finalul zilei, președintele Klaus Iohannis și soția sa vor oferi un dineu oficial în onoarea președintelui Republicii Turcia, Recep Tayyip Erdogan, și a soției sale, Emine Erdogan.

Președintele Turciei va avea întâlniri și cu premierul Victor Ponta și cu președinții celor două Camere ale Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu și Valeriu Zgonea.

AGERPRES/(AS-autor: Florentina Peia, editor: Mihai Simionescu)


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Operațiunea urmează să înceapă de duminică / PSD forțează plecarea lui Bolojan și a USR din Guvern: „Nu se mai poate cu ei. Bolojan e totuna cu USR”

3 „Strălucirea a dispărut” / Visul Dubai se prăbușește: turiștii și investitorii fug, iar paradisul miliardarilor rămâne cu hoteluri, mall-uri și plaje ap…

4 5 avioane-cisternă ale Forțelor Aeriene ale SUA, lovite de o rachetă iraniană în timp ce staționau la o bază aeriană saudită

5 Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”