Râca DICTATORILOR/Putin i-a întors spatele lui Erdogan la Paris

Presedintele rus Vladimir Putin a refuzat, luni, sa se intalneasca cu omologul sau turc, Recep Tayyip Erdogan, la summit-ul pe teme climatice de la Paris, in ciuda insistentelor presedintelui Turciei, tara vizata de o serie de masuri de retorsiune economica impuse de Moscova, dupa doborarea unui bombardier rus de catre aviatia militara turca, marti, la frontiera siriana, relateaza AFP.

Ankara a refuzat sa prezinte scuze Rusiei dupa dobotrarea avionului, sustinand ca avea dreptul legitim sa isi protejeze spatiul aerian.

Conferinta ONU pe teme climatice (COP21) a inceput luni la Paris, 150 de lideri din intreaga lume incercand sa ajunga, pana pe 11 decembrie, la un acord major in privinta stoparii incalzirii globale. Statele Unite, Franta si alte 18 tari s-au angajat sa isi dubleze investitiile in asa-numita "energie curata", a anuntat Casa Alba, inaintea deschiderii summit-ului de la Paris. Conferinta a fost precedata de manifestatii in marile orase ale lumii, menite sa puna presiune pe liderii mondiali sa se uneasca in lupta impotriva incalzirii globale. La Paris au avut loc duminica ciocniri violente intre activisti de mediu si fortele de ordine, in urma carora 208 manifestanti au fost arestati.


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate

5 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”