REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Prahova: Klaus Iohannis a câştigat alegerile prezidenţiale cu 52,4%

Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a câştigat alegerile prezidenţiale în judeţul Prahova cu 52,4%, la o diferenţă de peste 20.000 de voturi faţă de contracandidatul său, Victor Ponta, arată rezultatele finale furnizate, luni dimineaţă, de Biroul Electoral Judeţean.

Datele publicate de Biroul Electoral Judeţean Prahova în urma celui de-al doilea tur de scrutin arată că în acest judeţ Klaus Iohannis a câştigat alegerile cu 52,47%, fiind votat de 232.045 de persoane, în timp ce Victor Ponta a obţinut 47,53%, fiind preferat de 210.238 de alegători.

În judeţul Prahova au fost înscrişi în listele electorale permanente 677.141 de alegători şi s-au prezentat la vot 449.805 persoane, respectiv 66,43% dintre alegători.

Din totalul alegătorilor, 38.914 au votat pe tabele electorale, iar 3.536 au folosit urna mobilă. Numărul voturilor valabil exprimate a fost de 442.283.

La primul tur de scrutin, Victor Ponta a câştigat alegerile în judeţul Prahova, cu 39,41% din voturi, în timp ce Klaus Iohannis a avut 27,71%.

 


populare
astăzi

1 Judecați voi... / Asociația lui Viorel Pașca a fost acreditată de Ministerul Muncii ca furnizor de servicii sociale în 2021, după o vizită în teren

2 Documente care dau de gândit...

3 „Toată criza asta e opera SRI / Nicușor Dan a favorizat prea mult PSD, s-a amestecat prea avid în guvernare / Nu există niciun control asupra serviciilor …

4 Realitatea Plus a intrat în picaj după ce Anca Alexandrescu s-a certat cu Călin Georgescu

5 Așa o fi?