Sondaj: Dacă ar trăi, Ceauşescu i-ar spulbera la prezidenţiale pe Ponta, Antonescu sau Ungureanu

Sondaj: Dacă ar trăi, Ceauşescu i-ar spulbera la prezidenţiale pe Ponta, Antonescu sau Ungureanu

Starea de spirit a populatiei e destul de intunecata, sondajul aratand ca 73% dintre respondenti cred ca Romania se indreapta intr-o directie gresita, iar 69% cred ca traiesc mai rau decat inainte de 1989, potrivit Ziare.com , care citează Digi 24.

Cele mai bune lucruri pe care oamenii si le aduc aminte despre perioada de dinainte de 1989 sunt traiul bun (14%) si siguranta locului de munca (23%).

Sondajul IRES a fost realizat intre 3 si 6 aprilie, pe un esantion de 1.349 de subiecti.

Potrivit ultimelor sondaje care urmaresc intentia de vot a romanilor pentru prezidentialele din toamna lui 2014, pe primul loc, dar cu mult sub procentele lui Nicolae Ceausescu, se situeaza actualul premier Victor Ponta.

Intr-un alt sondaj IRES facut public la sfarsitul lunii martie, Victor Ponta are 31% dintre voturi, Mihai Razvan Ungureanu si Crin Antonescu au fiecare 12%, iar presedintele Traian Basescu ar fi votat de 10% dintre cei care au raspuns, desi nu mai are dreptul de a candida, avand in vedere ca a ocupat functia doua mandate consecutive.

Intr-un sondat CSCI, tot din luna martie, Victor Ponta avea 37%, Mihai Razvan Ungureanu era cotat cu 20%, Catalin Predoiu cu 16%, in timp ce Crin Antonescu doar 12%.

Sursa: realitatea.net


populare
astăzi

1 LIVE Prezidențiale 2025 / Diaspora votează cu furie. Cele mai multe voturi sunt în Italia, Germania, Spania și Marea Britanie

2 ALERTĂ Ultimul mare sondaj înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale 2025 de duminică

3 SURSE Dacă prezența sare de 9 milioane de votanți, „sondajele sunt anulate”! Diaspora, așteptată să facă record de 1,2 milioane la primul tur

4 VIDEO CIA tot periculoasă a rămas...

5 Moștenitorul cele mai vechi familii de bancheri de la noi trage semnalul de alarmă: „România nu va mai exista”