Cote d'Ivoire, prima finalistă a Cupei Africii pe Națiuni 2015

Cote d'Ivoire este prima finalistă a Cupei Africii pe Națiuni la fotbal, ediția 2015, găzduită de Guineea Ecuatorială, după ce a învins formația RD Congo cu scorul de 3-1 (2-1), miercuri seara, la Bata.

Yaya Toure (21) a deschis scorul pentru ''Elefanți'', dar Dieumerci Mbokani (24 — penalty) a restabilit egalitatea. Înainte de pauză, ivorienii au trecut din nou în avantaj, prin Gervinho (41), iar în repriza secundă, fundașul Wilfried Kanon (68), fost la Gloria Bistrița, a marcat golul desprinderii.

Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului, a jucat tot meciul la congolezi. Fundașul ivorian Ousmane Viera (ex-Pandurii) a intrat pe teren în minutul 72, iar Lacina Traore (ex-CFR Cluj) a fost introdus în prelungiri la învingători.

În ultimul act, programat pe 8 februarie (la Bata, 21,00), Cote d'Ivoire va înfrunta câștigătoarea din cealaltă semifinală, care opune, joi, la Malabo (21,00), pe Guineea Ecuatorială, echipa gazdă, și Ghana. Sâmbătă (18,00) este programată finala mică.

Ivorienii vizează al doilea lor titlu continental, după cel din 1992, după ce au pierdut finalele din 2006 și 2012. Francezul Herve Renard, antrenorul selecționatei Cote d'Ivoire, și-ar putea trece în palmares al doilea titlu de campion al Africii, după cel din 2012, cu Zambia. RD Congo nu mai jucase în semifinalele CAN din 1998.
La Bata au evoluat echipele:
RD Congo: Kidiaba — Kasusula, Zakuani, Kimuaki, Mpeko Djos — Bolasie, Makiadi (Mubele, 80), Mbemba, Bokila — Mbokani (Kabananga, 61), Cedrick Mabwati (Kebano, 69). Selecționer: Florent Ibenge.

Cote d'Ivoire: Gbohouo — Bailly, Kolo Touré, Kanon — Aurier, Yaya Touré, Serey Die, Tiéné (Ousmane Viera Diarrassouba, 72) — Gervinho, Bony (L. Traoré, 90+1), Gradel (S. Kalou, 62). Selecționer: Hervé Renard. AGERPRES