Handbal feminin: Norvegia, campioană europeană după 28-25 în finala cu Spania

Naționala feminină de handbal a Norvegiei a câștigat titlul continental, duminică seara, la Budapesta, după ce a învins Spania cu scorul de 28-25 (10-12), în finala Campionatului European din Ungaria și Croația - EURO 2014.

Norvegia și-a trecut în palmares al șaselea său titlu european, fiind pe podium la toate edițiile, cu excepția cele din 2000, găzduită de România.

Vicecampioană la ediția precedentă (31-34 cu Muntenegru, după prelungiri), Norvegia, campioana olimpică en titre, învinsese Spania și în faza grupelor principale, cu scorul de 29-26.

Începutul finalei a fost echilibrat, dar scandinavele au condus de fiecare dată (1-0, 2-1, 3-2), pentru ca ibericele să întoarcă apoi situația după cinci goluri consecutive, de la 3-2 (4), la 3-7 (7). Spania, învinsă în grupele principale și de România, cu 22-20, a avut un avans maxim de cinci goluri pe tabelă, 10-5 (18), dar Norvegia s-a apropiat la un singur gol înainte de pauză, 10-11 (29), însă după primele 30 de minute scorul era de 12-10 pentru Spania.

Norvegia a egalat la reluare, 12-12 (32), iar apoi a trecut în avantaj, 16-15 (35). Norvegia s-a desprins la două goluri, 20-18 (41), Spania a reacționat pentru scurt timp (20-20), însă scandinavele au punctat de patru ori consecutiv, scorul devenind 24-20 (48). Spania a profitat de momentele de superioritate pe care le-a avut și s-a apropiat la un singur gol cu cinci minute înainte de final, 26-25 (55), iar meciul a căpătat accente de dramatism. Norvegia a gestionat foarte bine ultimele minute, a mai marcat de două ori și și-a adjudecat medaliile de aur.

Norvegia: Silje Solberg (15 mingi salvate), Smily Sando (2 mingi salvate) — Betina Riegelhuth (2 goluri), Veronica Kristiansen (1), Ida Alstad (1), Heidi Loke (2), Karoline Breivang, Nora Mork (7), Stine Oftedal (2), Linn-Kristin Riegelhuth Koren (10), Maja Jakobsen, Camilla Herrem, Sanna Solberg (3), Pernille Wibe.

Spania: Silvia Navarro (11 mingi salvate) — Carmen Martin (4), Beatriz Fernandez, Marta Mangue (3), Macarena Aguilar (2), Elisabet Chavez (1), Elisabeth Pinedo (1), Nerea Pena (10), Lara Gonzalez, Patricia Elorza, Naiara Egozkue, Alexandrina Barbosa Cabral (4).

Arbitri: Charlotte și Julie Bonaventura (Franța).

Spania a pierdut pentru a doua oară o finală de Campionat European, după ce tot Norvegia a învins-o în 2008 (Macedonia), cu 34-21.

În finala mică, Suedia a dispus de Muntenegru cu scorul de 25-23 (11-12). România s-a clasat pe locul 9 în clasamentul final, după ce a ocupat poziția a cincea în grupa principală.

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!