Italianul Nicola Rizzoli, cel mai bun arbitru al anului 2014, conform IFFHS

Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat cel mai bun arbitru al anului 2014 de către Federația internațională de istorie și statistică a fotbalului (IFFHS), devansându-i pe englezul Howard Webb și pe germanul Felix Brych.

Rizzoli, 43 ani, a obținut 131 puncte în această anchetă a IFFHS realizată în rândul experților din 55 de țări, fiind urmat de Howard Webb (78) și de Felix Brych (61).

Clasamentul arbitrilor în anul 2014:
1. Nicola Rizzoli (Italia) 131 puncte
2. Howard Webb (Anglia) 78
3. Felix Brych (Germania) 61
4. Bjorn Kuipers (Olanda) 45
5. Ravșan Irmatov (Uzbekistan) 37
6. Pedro Proenca (Portugalia) 34
7. Carlos Velasco Carballo (Spania) 16
8. Marco Antonio Rodríguez Moreno (Mexico) 13
8. Cunyet Cakir (Turcia) 13
10. Nestor Fabian Pitana (Argentina) 7

AGERPRES 


populare
astăzi

1 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

2 O informație care dă fiori...

3 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

4 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă

5 DIICOT i-a identificat pe actorii implicați în scandalul fotografiilor trucate publicate de Lasconi: cine a regizat întâlnirea