Messi a reușit un hat-trick pentru FC Barcelona în Primera Division

Argentinianul Lionel Messi a reușit o triplă pentru FC Barcelona în partida câștigată de echipa sa, cu scorul de 4-0, pe terenul formației Deportivo La Coruna, duminică seara, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a punctat în minutele 10, 33 și 62, rezultatul final fiind stabilit în minutul 83, când Sidnei, fundașul central brazilian al lui Deportivo, a trimis balonul în propria poartă.

Atacantul argentinian ocupă locul secund în clasamentul golgheterilor din Primera Division, cu 19 reușite, la mare distanță de starul portughez Cristiano Ronaldo (Real Madrid), care a ajuns la cota 28 grație dublei reușite pe terenul formației Getafe (3-0).

Rezultate înregistrate în etapa a 19-a a campionatului spaniol:

duminică
FC Sevilla — Malaga 2-0
Au marcat: Carlos Bacca 36, Denis Suarez 68.

Elche — Levante 1-0
A marcat: Jonathas 12.

Deportivo La Coruna — FC Barcelona 0-4
Au marcat: Lionel Messi 10, 33, 62, Sidnei 83 — autogol.

Atletico Madrid — Granada CF 2-0
Au marcat: Mario Mandzukic 34 — penalty, Raul Garcia 88.

Getafe — Real Madrid 0-3
Au marcat: Cristiano Ronaldo 63, 79, Gareth Bale 67.

sâmbătă
Espanyol Barcelona — Celta Vigo 1-0
A marcat: Felipe Caicedo 90.

Villarreal — Athletic Bilbao 2-0
Au marcat: Denis Cerișev 42, Bruno 83 — penalty.

CF Valencia — Almeria 3-2
Au marcat: Daniel Parejo 11, Rodrigo 28, Alvaro Negredo 83, respectiv Tomer Hemed 13, 33.

Real Sociedad — Rayo Vallecano 0-1
A marcat: Manucho 81.

vineri
Cordoba — Eibar 1-1
Au marcat: Florin Andone 1, respectiv Arruabarrena 73.

La jumătatea sezonului, lider în Primera Division este Real Madrid cu 45 puncte (un joc mai puțin), urmată de FC Barcelona — 44 pct, Atletico Madrid — 41 pct, FC Sevilla — 39 pct, CF Valencia — 38 pct etc.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia