Real Madrid, cel mai bun club din lume în 2014; Steaua - locul 17

Real Madrid, campion al Europei, a fost desemnat cel mai bun club din lume în 2014, conform anchetei realizate de Federația internațională de statistică și istorie a fotbalului (IFFHS), în timp ce campioana României, Steaua București, figurează pe locul 17.

Conform agenției EFE, Real Madrid a obținut un total de 381 puncte, fiind urmată în clasament de Bayern Munchen, campioana Germaniei cu 276 puncte, Atletico Madrid, campioana Spaniei, cu 267 p, FC Barcelona 251 și Atletico Nacional, campioana Columbiei, cu 249,5 puncte.

Steaua București a ocupat locul 17 în ierarhia celor mai bune cluburi din lume întocmită de IFFHS, cu 205 puncte, înaintea echipelor San Lorenzo (Argentina), finalista Cupei Mondiale a Cluburilor (204), Sparta Praga și FC Sevilla.