Agnieszka Radwanska, prima finalistă a Turneului Campioanelor de la Singapore

Jucătoarea poloneză de tenis Agnieszka Radwanska s-a calificat în finala Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a reușit să o învingă în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-3, 7-5, după 2 ore și 38 minute de joc, pe spaniola Garbine Muguruza, a doua favorită a competiției.

Radwanska, desemnată cap de serie numărul 5 la acest turneu, reușise să acceadă în penultimul act după ce a învins-o joi, în meciul decisiv din Grupa Roșie, cu 7-6 (7/5), 6-1, pe principala favorită, românca Simona Halep, aflată în tribune la partida de sâmbătă.

În vârstă de 26 ani, Agnieszka Radwanska, ocupanta locului 6 în clasamentul WTA, o va avea ca adversară în finala de duminică pe câștigătoarea întâlnirii dintre rusoaica Maria Șarapova (nr.3) și cehoaica Petra Kvitova (nr.4). AGERPRES


populare
astăzi

1 Regula neștiută a plajelor grecești: șezlongul e gratuit la consumație minimă

2 Yuval Noah Harari / Douăsprezece teze despre lumea care vine

3 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...

4 VIDEO Turcia reacționează vehement după ce două nave civile au fost lovite de drone în Marea Neagră, la plecarea din Rusia

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /