Alex Maxim, decisiv pentru Stuttgart. A dat gol şi pasă de gol pentru echipa sa, care se zbate tot la retrogradare

Românul a fost eroul meciului cu Freiburg, câştigat de VfB Stuttgart cu 2-0, o adevărată gură de oxigen pentru gazde, care se zbat în continuare la retrogradare. Maxim a început ca rezervă meciul şi a intrat pe teren în minutul 61, iar opt minute mai târziu a puncta tpentru Stuttgart, reluând din careu o centrare cu efect.

A fost al şaptelea gol stagional pentru internaţionalul nostru, care este al treilea marcator al echipei după bosniacul Ibisevici (10 goluri) şi austriacului Harnik (8 goluri). Apoi Maxim a centrat din corner şi chiar Harnik a marcat pentru VfB. În ciuda victoriei, echipa din Stuttgart e în continuare la retrogradare, ocupând locul 15, la egalitate de puncte cu Hamburger SV şi cu un punct mai multe decât Nurnberg, formaţie care-l curtează pe Laurenţiu Reghecampf, antrenorul Stelei.

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”