Alexandra Dulgheru, calificată în turul al doilea la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, marți, în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari, după ce a învins-o pe japoneza Misaki Doi, cu 6-7(2), 6-3, 6-3. Dulgheru (25 ani, 72 WTA) a câștigat după două ore și 22 de minute un meci care a opus două jucătoare venite din calificări. Misaki Doi are 24 de ani și ocupă locul 111 în ierarhia mondială, cea mai bună clasare a sa fiind locul 75.

Alexandra și-a asigurat un cec de 11.710 euro și 90 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi învingătoarea din meciul care le opune pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) și pe Lucie Safarova (Cehia/N. 12). AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan