Alexandra Dulgheru, învinsă de Wozniacki în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă de daneza Carolina Wozniacki, principala favorită, cu 4-6, 6-2, 6-1, duminică, în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur (Malaezia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Pentru Dulgheru a fost a treia sa finală WTA, după cele câștigate în 2009 și 2010 la Varșovia.

Românca, fostă număr 26 în lume (4 noiembrie 2011), va primi un cec de 21.400 dolari și 180 de puncte WTA. Pentru victoria din Malaezia, Wozniacki (la al 23-lea titlu din carieră) a fost recompensată cu 43.000 dolari și 280 puncte WTA.

Alexandra (25 ani, 94 WTA) a început bine meciul, întrerupt însă după doar 15 minute din cauza ploii, la scorul de 1-1 și minge de break pentru Dulgheru. Jocul s-a reluat după o pauză de două ore, Dulgheru a reușit să câștige mingea și apoi s-a desprins la 3-1. Wozniacki (5 WTA), fost lider mondial, a restabilit egalitatea, 3-3, dar la 5-4 în favoarea sa, Alexandra a reușit să câștige pe serviciul adversarei și a luat setul cu 6-4.

Dulgheru a resimțit oboseala acumulată și a avut o cădere, atât fizică, dar și psihică, daneza desprinzându-se rapid la 3-0 în setul al doilea, pe care l-a încheiat cu 6-2. Wozniacki a dominat categoric și setul decisiv, în care a avut 5-0, câștigând cu 6-1, după o oră și 50 de minute de joc efectiv.
La Kuala Lumpur, Dulgheru a învins-o în primul tur pe a doua favorită, germanca Sabine Lisicki, cu 6-4, 7-5 (1 h 50 min), în optimi a trecut de chinezoaica Ying-Ying Duan, cu 6-4, 6-1 (1 h 28 min), în sferturi a ieșit victorioasă în fața germancei Julia Goerges (N. 8), cu 7-6 (5), 7-5 (2 h 17 min), în semifinale a trecut de australianca Jarmila Gajdosova (N. 4), cu 5-7, 7-5, 7-6 (4), după 3 h 15 min, pentru ca finala cu Wozniacki să dureze 1 h 50 min. Alexandra a jucat așadar în medie două ore și 8 minute în fiecare meci.

Daneza a câștigat și cele două dueluri de până acum cu Dulgheru, 6-3, 6-4 în 2010 la Roland Garros (turul al treilea), și 6-1, 3-0 (abandon), luna trecută, în optimi, la Doha.