Anghel Iordănescu a convocat 20 de stranieri pentru meciul cu Ungaria din preliminariile EURO 2016

20 de jucători care evoluează la cluburi din afara țării au primit, din partea selecționerului Anghel Iordănescu, faxul de convocare pentru meciurile cu Ungaria și Grecia, ambele contând pentru preliminariile EURO 2016. Pe 4 septembrie, de la ora locală 20,45 (21,45 ora României), la Budapesta, ''tricolorii'' vor întâlni Ungaria, iar pe 7 septembrie, de la 21,45, pe Arena Națională, România va juca împotriva Greciei în preliminariile Campionatului European de anul viitor.

Pentru această ''dublă'', au fost convocați următorii jucători:
Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland)

Fundași: Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiricheș (Napoli), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moți (Ludogorets), Dorin Goian (Asteras), Iasmin Latovlevici (Genclerbirligi), Răzvan Raț (PAOK)

Mijlocași: Andrei Prepeliță (Ludogorets), Mihai Pintilii (Hapoel Tel Aviv), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Cristian Tănase (Tianjin Teda)

Atacanți: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Ciprian Marica (Konyaspor), Florin Andone (Cordoba), Claudiu Keșeru (Ludogorets).

Lista definitivă a stranierilor convocați pentru partidele cu Ungaria și Grecia va fi anunțată vineri, 28 august. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania