Atletism - CM 2015: Kenya, Jamaica și SUA, în fruntea clasamentului pe medalii la Beijing

Kenya a ocupat primul loc în clasamentului medaliilor la Campionatele Mondiale de atletism de la Beijing, după disputarea ultimelor finale de duminică, cu 7 medalii de aur, 6 de argint și 3 de bronz, relatează agențiile internaționale. Kenya a fost urmată în clasament de Jamaica 7-2-3 și SUA 6-6-6. În Top 10 au mai terminat Marea Britanie 4-1-2, Etiopia 3-3-2, Polonia 3-1-4, Canada 2-3-3, Germania 2-3-3, Rusia 2-1-1 și Cuba 2-1-0. China a ocupat poziția a 11-a cu 1-7-1.

Un număr de 15 țări au obținut cel puțin un titlu mondial, iar 32 de națiuni au câștigat cel puțin o medalie la ediția 2015 a CM de la Beijing. România nu a obținut nicio medalie la această ediție. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas