Australian Open Șarapova, calificată cu emoții în turul III

Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova, numărul 2 mondial, a tremurat serios pentru calificarea în turul III al Openului Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului, învingând-o greu, cu 6-1, 4-6, 7-5, pe compatrioata sa Alexandra Panova (locul 150 ATP), într-o partidă disputată miercuri.

După un prim set câștigat fără probleme, cu 6-1, Șarapova a părut afectată de temperatura ridicată de pe Rod Laver Arena, terenul central de la Melbourne. "Țarina" a pierdut cel de-al doilea set (4-6), iar apoi a fost la un pas de eliminare în setul decisiv, salvând două mingi de meci la scorul de 5-4 în favoarea Alexandrei Panova, cea care a eliminat-o în primul tur pe românca Sorana Cîrstea.

Maria Șarapova, jucătoare cu cinci titluri de Grand Slam în palmares, unul dintre ele cucerit în Australia (2008), va juca în turul următor cu învingătoarea partidei dintre Zarina Dias (Kazahstan) și Anna Schmiedlova (Slovacia).

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea)


populare
astăzi

1 De citit... / Iancu Brânză, creierul economic al unui premier fără suflet

2 Un pilot ucrainean de drone a făcut o descoperire neașteptată într-un depozit al trupelor rusești

3 HARTA zonelor din România cu cel mare strat de zăpadă după viscol. Care sunt cele mai afectate zone

4 „Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară” / Reacțiile românilor care au primit Ro-Alert la 4 dimineața în urma codului de ninsori

5 Statul a închis ferma cu vaci Black Angus a lui Gigi Nețoiu de la Cetate. Afacerea funcționa în afara legii