Australian Open/Marius Copil s-a calificat în turul al doilea

Marius Copil (locul 194 in clasamentul ATP) a reusit o calificare superba in turul doi de la Australian Open (cea mai buna performanta a carierei), dupa ce l-a invins pe Pablo Andujar (locul 43 ATP, din Spania). In urmatorul meci, Copil il va intalni pe Stanislas Wawrinka, nimeni altul decat detinatorul trofeului.

Partida a durat doua ore si patru minute, iar Copil s-a impus in trei seturi, scor 6-2 (dupa 43 de minute), 6-2 (34 de minute) si 7-5 (dupa 47 de minute).

In turul doi, Marius Copil va da piept cu Stanislas Wawrinka, numarul patru mondial si castigatorul de anul trecut al trofeului (l-a invins in finala din 2014 pe Rafael Nadal).


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

3 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver

4 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

5 Țara în care am ajuns să trăim...