Baschet masculin: CSU Asesoft Ploiești, campioană națională pentru a 11-a oară

CSU Asesoft Ploiești a cucerit al 11-lea său titlu de campioană națională la baschet masculin, duminică, după ce a învins-o pe BC Mureș, la Tg. Mureș, cu scorul de 86-76 (18-21, 19-14, 25-22, 24-19), în al treilea meci al finalei Ligii Naționale.

CSU și-a adjudecat cu scorul general de 3-0 finala disputată potrivit regulii cel mai bun din cinci partide, după cele două victorii de la Ploiești, 79-70 și 81-67.

În sezonul regulat, BC Mureș s-a impus în ambele partide, cu 82-85 în Sala Olimpia la mijlocul lunii noiembrie și cu 79-74 pe teren propriu.

Cele două formații s-au mai întâlnit în finala campionatului în 2013, când CSU s-a impus cu 4-2 la general. Asesoft a cucerit ultimele patru titluri de campioană.

În partida a treia, de la Tg. Mureș, gazdele au condus în primul sfert cu 21-15, iar la capătul primelor zece minute tabela arăta 21-18. Ardelenii s-au desprins la 25-18 (22), dar CSU Asesoft a revenit și a întors scorul pe finalul sfertului al doilea, astfel că la jumătatea partidei ploieștenii aveau avantaj, 35-37.

În sfertul al treilea, avansul oaspeților a crescut la șapte puncte, 42-49 (25), iar CSU a reușit să împiedice formația mureșeană să se apropie. Campioana păstra un ecart de cinci puncte înaintea ultimelor zece minute, 57-62, care a crescut în minutul 34 la 12 puncte (61-73). CSU Asesoft Ploiești a câștigat în cele din urmă cu 86-76.

Lituanianul Marius Runkauskas, cu 26 de puncte, 3 recuperări și 8 pase decisive, a fost cel mai bun jucător al ploieștenilor. Antrenorul Sasa Ocokoljic i-a mai folosit pe Cătălin Burlacu 17 p, 2 rec, 3 pd, Christopher Cooper Williams 11 p, 4 rec, 1 pd, Jermaine Jonte Flowers 8 p, 2 rec, 2 pd, Michalis Pelekanos 5 p, 5 rec, 1 pd, Stefan Pot 3 p, 6 rec, 1 pd, Levente Szijarto 7 p, 1 rec, Ivan Zigeranovic 9 p, 4 rec, 1 pd.

De partea cealaltă, remarcații echipei antrenate de lituanianul Audrius Prakuraitis au fost Ousmane Barro și Kyndall Dykes, cu câte 24 puncte fiecare. Au jucat pentru BC Mureș: Filip Adamovic 11 p, 4 rec, 5 pd, Ousmane Barro 24 p, 9 rec, 2 pd, Andrei-Daniel Căpușan 1 rec, Kyndall Dykes 24 p, 1 rec, 5 pd, Goran Gajovic 5 p, 9 rec, Ivan Ivanovic 2 p, 2 rec, 2 pd, Laszlo Lazar 6 p, Vaidotas Peciukas 4 p, 1 rec, Laszlo Polyak, Adrian Tudor. AGERPRES