Baschet masculin: EuroCup - CSU Asesoft Ploiești, învinsă în Franța, în Top 32

CSU Asesoft Ploiești a fost învinsă în deplasare de echipa franceză SLUC Nancy cu scorul de 84-67 (16-17, 21-15, 29-18, 18-17), miercuri seara, într-un meci din Grupa N a fazei Top 32 a competiției de baschet masculin EuroCup.

CSU a început excelent, a condus cu 6-0 (min. 2), dar apoi gazdele au reușit nouă puncte consecutive, 9-6 (5). Nancy a avut 14-11, dar două aruncări de trei puncte ale lui Brown au asigurat avantajul pentru ploieșteni după primele zece minute, 16-17. Campioana României a avut cinci puncte avans în sfertul al doilea, 24-29 (min. 16). Francezii au recuperat și la jumătatea meciului aveau avans de cinci puncte, 37-32.

În sfertul al treilea, echipa din Hexagon s-a desprins la 17 puncte, 51-34 (24), și chiar 19 puncte, 64-45 (29). Asesoft s-a apropiat la un moment dat la zece puncte de Nancy, 68-58 (32), dar nu a reușit să pună sub semnul întrebării succesul gazdelor, unul clar, cu 84-67, în fața a 3.867 spectatori.

Americanii Duggins și Falker au fost cei mai buni oameni ai gazdelor, în timp ce de la CSU s-au evidențiat Gerald Lee și Runkauskas.

La Nancy au jucat: Keydren Clark 8 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, Valentin Bigote 3 p, 1 rec, 1 pd, Randal Falker 16 p, 6 rec, 4 pd, Benjamin Sene 9 p, 1 rec, 1 pd, Florent Pietrus 10 p, 11 rec, 4 pd, Serghei Gladîr 8 p, 5 rec, 3 pd, Bandja Sy 6 p, 3 rec, 2 pd, Ryan Reid 4 p, 3 rec, 3 pd, Vaughn Duggins 18 p, 1 rec, 2 pd, Maxime Zianveni 2 p, 5 rec, 3 pd. Antrenor: Alain Weisz.

Pentru Asesoft au evoluat: Michalis Pelekanos 1 pd, Dragan Labovic 3 rec, 1 pd, Dee Brown 6 p, 5 rec, 11 pd, Alhaji Mohammed 12 p, 3 rec, 2 pd, Gerald Lee 15 p, 3 rec, 1 pd, Christopher Cooper 6 p, 2 rec, Jonte Flowers 10 p, 4 rec, Marius Runkauskas 13 p, 1 rec, 2 pd, Jarvis Hayes 5 p, 7 rec. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

În celălalt meci al grupei, Lokomotiv Kuban Krasnodar (Rusia) a învins pe Valencia Basket (Spania) cu 74-62. CSU a pierdut al doilea său meci din grupă și ocupă ultimul loc, cu 2 puncte, devansată de Lokomotiv, 4 puncte, Valencia, 3 p (+19), Nancy, 3 p (-17). Ploieștenii vor juca în deplasare și al treilea meci, pe 21 ianuarie, cu Valencia.

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia