Baschet masculin: FIBA EuroChallenge - Energia Tg. Jiu s-a impus și în Belgia

Energia Tg. Jiu s-a impus pe terenul formației belgiene Okapi Aalstar cu scorul de 84-82 (14-21, 24-18, 18-26, 28-17), marți seara, într-o partidă din Grupa I a FIBA EuroChallenge la baschet masculin.

Energia a reușit a doua sa victorie consecutivă în deplasare, după ce pe 28 ianuarie se impusese în Italia, 78-76 cu Enel Basket Brindisi.

Gorjenii au început bine meciul și au condus cu 8-2 (min. 3) și cu 10-4 (6), dar gazdele au preluat controlul jocului, 12-10 (6), iar la finalul primului sfert conduceau cu 21-14. Okapi Aalstar a rămas la cârma jocului cu trecerea timpului, chiar dacă avansul său pe tabelă nu a fost unul consistent. Diferența maximă în favoarea belgienilor s-a consemnat în minutul 28, 57-47.

Energia a revenit pe finalul jocului, a egalat în minutul 37, 79-79, rezultat care s-a menținut timp de două minute. Okapi Aalst a transformat o aruncare liberă (80-79), dar grecul Glyniadakis, a adus oltenii în avantaj, după un coș cu fault (80-82, 73 de secunde rămase), iar Watson a reușit o intercepție când mai erau 17 secunde, Milosevic a obținut faultul și a transformat liberele și a adus victoria Energiei, chiar dacă belgienii au mai reușit un coș.

În meciul tur, de la Tg. Jiu, Energia învinsese cu 90-63.

Pentru Energia au jucat Giordan Watson 11 puncte, 3 recuperări, 9 pase decisive, Porter Troupe 14 p, 5 rec, 5 pd, Louis Darby 8 p, 1 rec, 1 pd, Michal Kremen 13 p, 4 rec, 3 pd, Nemanja Milosevic 20 p, 5 rec, Tal Karpelesz 5 p, 1 rec, 2 pd, Barîș Aktaș, Andreas Glyniadakis 13 p, 5 rec. Antrenor: Antonis Constantinides.

Pentru echipa gazdă au evoluat Ioana Tofi 15 p, 6 rec, 2 pd, Lee Cummard 5 p, 4 rec, 3 pd, Naim El Khounchar 2 p, 1 rec, 3 pd, Tyren Johnson 11 p, 5 rec, 2 pd, Thomas Dreesen 6 p, 1 rec, Vincent Kesteloot 4 p, 1 rec, 1 pd, Rotnei Clarke 9 p, 2 pd, John Lodwick 3 p, 1 rec, 1 pd, Taylor Braun 15 p, 2 rec, 2 pd, Ian Hanavan 12 p, 1 rec, 2 pd.

În celălalt meci al grupei, BC Astana (Kazahstan) a dispus pe teren propriu de Enel Basket Brindisi, cu 83-75. În clasament, Energia ocupă primul loc, cu 7 puncte, urmată de BC Astana, 6 p, Okapi Aalstar, 6 p, Enel Basket Brindisi, 5 p.

Gorjenii vor juca acasă ultimele două partide din grupă, pe 18 februarie cu BC Astana și pe 24 februarie cu Enel Basket. Primele două clasate din grupă se califică în sferturile de finală ale competiției. AGERPRES