Campionul jamaican Usain Bolt se pregătește să revină pe pistă

Usain Bolt, starul atletismului mondial, va disputa prima sa cursă din acest an pe 14 februarie, la Kingston, unde va lua startul în proba de 400 m, a anunțat anturajul sprinterului jamaican.

Câștigătorul a șase medalii olimpice de aur, Bolt figurează pe lista sportivilor înscriși în reuniunea Camperdown Classics, organizată de antrenorul său, Glen Mills, în capitala jamaicană.

Aceasta va fi prima etapă a unui sezon al cărui punct culminant va fi reprezentat de Campionatele Mondiale de atletism de la Beijing, programate între 22 și 30 august.

Usain Bolt, deținătorul recordurilor mondiale la 100 m și 200 m, a disputat doar patru curse în 2014, între care și finala probei de ștafetă 4x100 m din cadrul Jocurilor Commonwealth-ului de la Glasgow, în care a cucerit medalia de aur, împreună cu colegii săi din echipa Jamaicăi. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Așa o fi?

2 BREAKING Guvernul Bolojan este demis / Moțiunea de cenzură a trecut cu 281 de voturi „pentru”

3 Urmează pasul doi... / Citiți declarația de după vot a lui Predoiu...

4 Voi ați citit asta? / Nici cei mai nenorociți cămătari nu fac așa!

5 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor