Echipa naţională de handbal feminin under 18 a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Macedonia, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 36-22 (22-12), reprezentativa Olandei, în sferturile de finală ale competiţiei, informează site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale.

CM de handbal junioare: România a învins Olanda, scor 36-22, şi s-a calificat în semifinale (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)

Marcatoarele României au fost Bianca Maria Bazaliu - 12 goluri, Cristina Laslo - 9, Alexandra Dindiligan - 3, Lorena Ostase - 3, Andreea Taivan - 2, Oana Maria Buca - 2, Dana Abed-Kader - 2, Alina Ilie - 2 şi Iulia Maria Andrei - 1, în timp ce de la olandeze s-a remarcat Annika Noordink, cu cinci reuşite.

Tot astăzi se vor disputa şi celelate trei meciuri din sferturile de finală: Brazilia - Muntenegru, Germania - Coreea de Sud şi Rusia - Danemarca.

Semifinalele vor avea loc vineri, iar finalele pentru medalii duminică.

La ediţia din 2012, medalia de aur a fost câştigată de Danemarca, urmată pe podium de Rusia şi Norvegia. Echipa României s-a clasat atunci pe locul patru, după ce a pierdut finala mică.

Sursa: mediafax.ro

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

5 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?