Continuă dominaţia Mercedes. Premiera reuşită de Lewis Hamiton, după ce-a câştigat Marele Premiu al Chinei

Hamilton, care a început cursa de la Shanghai din pole position, a încheiat în faţa coechipierului său, Nico Rosberg, la fel ca şi în precedentele două victorii.

Este pentru prima dată când Hamilton, fost campion mondial în F1, reuşeşte să câştige trei curse consecutive.

Rosberg, învingător în prima etapă, în Australia, păstrează un uşor avantaj, de patru puncte, în clasamentul general.

Alonso a urcat pe ultima treaptă a podiumului la Shanghai, spaniolul de la Ferrari fiind urmat de ambii piloţi de la Red Bull, australianul Daniel Ricciardo şi campionul mondial en-titre, germanul Sebastian Vettel.

Următoarea etapă din calendarul F1 se va desfăşura pe circuitul din Barcelona, pe 11 mai.

Clasamentul general al piloţilor: 1. Rosberg 79 pct., 2. Hamilton 75, 3. Alonso 41

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu