Debut cu dreptul pentru HCM Baia Mare în grupa principală a Ligii Campionilor

HCM Baia Mare a început cu dreptul meciurile din a doua grupa principală a Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins echipa suedeză IF Savehof, la Partille, cu scorul de 28-26 (15-14).

Campioana României a început bine meciul și a lăsat impresia unui succes facil, după ce a condus cu 5-2 (min. 7). Echipa antrenată de slovenul Tone Tiselj a făcut, însă, multe greșeli neforțate, a ratat o aruncare de la 7 metri, prin Alexandra Do Nascimento (min. 8), cea mai slabă jucătoare a formației băimărene, și scandinavele au trecut la cârma jocului. Savehof a avut 8-6 (14) și 13-11 (25), dar la pauză HCM a intrat cu avantaj minim, 15-14, după un gol marcat în ultimele secvențe de olandeza Abbingh.

Revirimentul așteptat a întârziat să se producă după pauză, când echipa gazdă a dat multe bătăi de cap formației maramureșene, evident superioare valoric. Savehof a condus cu 20-18 (41) și chiar 23-20 (47), dar a venit un moment psihologic speculat de echipa lui Tiselj, după o schimbare greșită a gazdelor, sancționată cu eliminare de două minute, iar la scurt timp a venit o nouă eliminare temporară în formația suedeză. HCM a restabilit egalitatea, 23-23 (50), Savehof a ratat o aruncare de la 7 metri (Oden, min. 53), iar Paula Ungureanu a avut un final excelent, salvând mai multe șuturi. Atacul și-a făcut datoria, prin Buceschi (două goluri), Ardean și Abbingh, astfel că HCM s-a impus cu 28-26.

Au jucat echipele:
Savehof: Johanna Bundwen, Filippa Idehn — Sofia Tegstedt, Louise Sand (4 goluri), Joanna Lindvall-Haggren (4), Ida Oden (4), Johanna Forsberg, Elin Enhoring (3), Julia Eriksson, Edijana Dafe, Elin Karlsson (2), Linnea Pettersson, Jenny Alm (9), Linnea Efraimsson. Antrenor: Henrik Signell.

HCM: Barbara Arenhart, Paula Ungureanu — Alexandra Do Nascimento (3), Eliza Buceschi (8), Lois Abbingh (5), Valentina Ardean Elisei (3), Anastasia Lobaci, Elena Gjeorgjievska (2), Ksenia Makeeva (3), Ekaterina Davîdenko (2), Camilla Herrem (2). Antrenor: Tone Tiselj.

Arbitre: Viktoria Alpaidze, Tatiana Berezkina (ambele din Rusia); Delegat EHF: Marjan Nachevski (Macedonia).

Celelalte meciuri din grupă sunt Györi Audi ETO KC — Larvik (duminică) și Viborg HK A/S — Metz Handball (luni).

În clasament, pe primul loc se află Györi Audi ETO KC, cu 8 puncte, urmată de Larvik, 8 p, Metz Handball, 4 p, Viborg HK A/S, 3 p, HCM Baia Mare, 2 p, IK Savehof, 1 p.

Campioana României va juca următorul meci pe 8 februarie, acasă, cu Györi Audi ETO KC, câștigătoarea ultimelor două ediții ale competiției. AGERPRES

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!