Djokovic, calificat în sferturi la Miami (ATP), dar nu fără emoții

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Miami, dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după o victorie în trei seturi, 6-7 (3/7), 7-5, 6-0, în fața ucraineanului Aleksandr Dolgopolov jr, numărul 65 ATP.

Deținătorul titlului a fost condus cu 7-6, 4-1, dar a reușit o revenire spectaculoasă, adjudecându-și al doilea set cu 7-5, iar apoi s-a impus clar în ultimul, cu 6-0 (în doar 20 de minute), set în care Dolgopolov a cedat psihologic.

Djokovic, câștigător în trei rânduri al turneului de la Key Biscayne, îl va înfrunta în sferturi pe spaniolul David Ferrer, al șaselea favorit, care s-a impus în fața francezului Gilles Simon, cu 7-6 (7/5), 6-0.

Numărul patru mondial, scoțianul Andy Murray, a obținut biletul pentru sferturi prin succesul în fața sud-africanului Kevin Anderson, cu 6-4, 3-6, 6-3, a 500-a victorie din cariera sa.

În faza următoare a competiției din Florida, Murray va da piept cu austriacul Dominic Thiem, 52 ATP, victorios în fața cu Adrian Mannarino, cu 7-6 (7/5), 4-6, 7-5. Murray a devenit al 46-lea jucător din istorie care atinge cota de 500 de victorii în circuitul ATP și este al nouălea în activitate. Acest ''club'' exclusivist este dominat de elvețianul Roger Federer, care are 1.012 victorii.

Pentru izbânda sa, Murray, dublu învingător la Miami (20089, 2013), a fost sărbătorit de organizatori cu un tort enorm, marcat cu numărul 500.

În sferturi s-a calificat și americanul John Isner, care a trecut în trei seturi foarte disputate, toate încheiate în tiebreak, de canadianul Milos Raonic, al cincilea favorit.

Rezultatele înregistrate marți în optimile turneului de la Miami:
Novak Djokovic (Serbia/N.1) — Aleksandr Dolgopolov (Ucraina) 6-7 (3/7), 7-5, 6-0
David Ferrer (Spania/N.6) — Gilles Simon (Franța/N.12) 7-6 (7/5), 6-0
Kei Nishikori (Japonia/N.4) — David Goffin (Belgia/N.18) 6-1, 6-2
Dominic Thiem (Austria) — Adrian Mannarino (Franța/N.28) 7-6 (7/5), 4-6, 7-5
Andy Murray (Marea Britanie/N.3) — Kevin Anderson (Africa de Sud/N.15) 6-4, 3-6, 6-3
Tomas Berdych (Cehia/N.8) — Gaël Monfils (Franța/N.17) 6-3, 3-2 (abandon)
Juan Monaco (Argentina) — Fernando Verdasco (Spania/N.29) 6-3, 6-3
John Isner (SUA/N.22) — Milos Raonic (Canada/N.5) 6-7 (3/7), 7-6 (8/6), 7-6 (7/5)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA