F1: Alexander Rossi, în locul lui Max Chilton, la Marussia

Pilotul american Alexander Rossi îl va înlocui pe britanicul Max Chilton în echipa de Formula 1 Marussia, chiar de la Marele Premiu al Belgiei, programat în acest week-end, informează autosport.com.

F1: Alexander Rossi, în locul lui Max Chilton, la Marussia (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Potrivit unui comunicat al echipei Marussia, Rossi, 22 de ani, va pilota în locul lui Chilton până când vor fi rezolvate unele probele contractuale cu acesta din urmă.

Alexander Rossi, care s-a alăturat echipei în urmă cu o lună, ca rezervă, va fi primul american în Formula 1 de la Scott Speed, care a concurat ultima dată la Toro Rosso, în 2007.

Aceasta este a doua schimbare de pilot înaintea Belgian Grand Prix, după ce Caterham a anunţat, miercuri, că germanul Andre Lotterer îi va lua locul japonezului Kamui Kobayashi.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 A început deja Al Treilea Război Mondial?

2 „Nu e niciun dubiu că Pahonțu a participat la reprimarea violentă, soldată cu 50 de morți și sute de răniți”

3 Péter Magyar, noi săgeți către România: Paks la putere maximă, Cernavodă oprită

4 Un guvern PSD cu premier independent politic ar urma să fie instalat până la 15 septembrie

5 Cinci puncte unice / unde cocoșul cântă în trei limbi la granițele României