Fotbal - Liga I: CS Universitatea Craiova - FC Botoșani 2-1

CS Universitatea Craiova a trecut de FC Botoșani cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă, într-un meci din etapa a 13-a Ligii I de fotbal, în ultima partidă disputată pe Stadionul "Ion Oblemenco" înainte de demolarea acestei arene.

CS Universitatea Craiova a deschis scorul prin Băluță (28), însă după numai patru minute Vașvari a restabilit egalitatea, din penalty. Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 53, când a fost eliminat Ngadeu. Pablo Brandan a adus victoria gazdelor în minutul 71, din lovitură liberă.

CSU Craiova este neînvinsă de la numirea antrenorilor Emil Săndoi și Sorin Cârțu și are 19 puncte în clasamentul Ligii I, două mai puțin decât adversara sa de sâmbătă.

CS Universitatea Craiova — FC Botoșani 2-1 (1-1), stadion "Ion Oblemenco" — Craiova
Au marcat: Alexandru Băluță (28), Pablo Brandan (71), respectiv Gabriel Vașvari (32 penalty)
Cartonaș roșu: Ngadeu (AFC Botoșani, 53)

Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri de rezervă: Aurel Onița (Constanța), Valentin Avram (București); arbitru de rezervă: Florin Marcu (Oradea).
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timisoara) — CCA, Marcel Vasile (București) — LPF.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia