Fotbal - Liga I: FC Botoșani - Petrolul Ploiești 0-1

Petrolul Ploiești a învins pe FC Botoșani cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Petrolul s-a impus prin golul marcat de Filipe Teixeira (48), dintr-un penalty acordat pentru un presupus henț la Florin Acsinte, contestat de gazde. Botoșănenii au avut șansa în prelungiri să smulgă un punct, dar Pecanha a apărat șutul din penalty al lui Gabriel Vașvari, oaspeții protestând la acordarea loviturii de pedeapsă, după un duel între Fanchone și Martinus Quenten.

FC Botoșani a controlat jocul mai ales în repriza secundă, asediind poarta lui Pecanha după ce Petrolul a rămas în zece oameni, în urma eliminării lui Ioan Filip (73).

FC Botoșani a pierdut și al patrulea meci cu Petrolul, după 1-2 și 0-3 în sezonul trecut și 1-4 în toamnă. Moldovenii sunt la al treilea eșec consecutiv acasă în campionat, precedentele două fiind 0-1 cu CFR Cluj și 0-2 cu Steaua.

Petrolul s-a apropiat la 4 puncte de liderul Steaua și e neînvinsă de 11 partide în campionat (7 victorii, 4 egaluri).

AFC Botoșani — FC Petrolul Ploiești 0-1 (0-0), stadion "Municipal" — Botoșani

A marcat: Filipe Teixeira (48 — penalty).

Gabriel Vașvari (Botoșani) a ratat un penalty în min. 90+5 (a apărat Pecanha).

Cartonaș roșu: Ioan Filip (Petrolul, 73).

Arbitri: Alexandru Tudor; arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu, Adrian Radu Ghinguleac; arbitru de rezervă: Iulian Radu (toți din București); arbitri asistenți adiționali: Florin Miron (București), Marian Barbu (Făgăraș)

Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Ioan Valer Șulea (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia