Fotbal - Liga I: Petrolul - Ceahlăul 2-0

Fotbal - Liga I: Petrolul - Ceahlăul 2-0

Petrolul Ploiești a învins pe Ceahlăul Piatra Neamț cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara, pe stadionul "Ilie Oană", în ultimul meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal.

Golurile echipei antrenate de Gigi Mulțescu au fost reușite de fundașul portughez Geraldo Alves (24) și de atacantul israelian Toto Tamuz (87).

Tamuz a ajuns la 9 goluri marcate în acest campionat, la egalitate cu francezul Gregory Tade (CFR Cluj), dar cei doi sunt devansați de Claudiu Keșeru (Steaua), cu 11 goluri.

Între cele două echipe s-au jucat 27 de partide, Petrolul câștigând 16, Ceahlăul șapte, iar patru s-au terminat la egalitate.

Clubul Ceahlăul a împlinit luni 95 de ani de existență.

Nemțenii nu au nicio victorie în ultimele cinci partide de campionat, în care au înregistrat trei eșecuri și două egaluri. De partea cealaltă, Petrolul a legat trei victorii la rând.

FC Petrolul Ploiești — FC Ceahlăul Piatra Neamț 2-0 (1-0), stadion "Ilie Oană" — Ploiești

Au marcat: Geraldo Alves (24), Toto Tamuz (87).

Arbitru Istvan Kovacs (Carei); arbitru asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Pitești)

Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Marin Petrache (Giurgiu) — LPF

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

2 BREAKING Un ofițer a fost reținut pentru tentativă de viol asupra unui elev de la Școala de Poliție din Câmpina

3 Declarațiile lui Putin din ultimele zile provoacă stupoare. Analist: „Moment de nebunie statală completă”

4 Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”

5 Moment penibil la Kremlin / Propagandistului Soloviov i-au dat lacrimile în fața lui Putin. „Omule, ai fost creat pentru război”