Fotbal: Clubul Parma, declarat oficial în faliment

Fotbal: Clubul Parma, declarat oficial în faliment

Clubul italian de fotbal Parma FC a fost declarat oficial în faliment joi, de un tribunal local, ca urmare ca datoriilor uriașe, evaluate la aproximativ 200 milioane euro.

Declararea falimentului a avut loc la numai o zi după ce președintele clubului, Giampietro Manenti, a fost arestat în cadrul unei anchete privind spălarea de bani.

Jucătorii Parmei nu au fost plătiți de aproximativ șapte luni, iar Liga italiană de fotbal a anunțat, pe 6 martie, că va debloca 5 milioane euro pentru ca această grupare să poată încheia actualul sezon din Serie A, unde ocupă ultimul loc în clasament, înainte de a fi retrogradată în mod automat în liga secundă italiană. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 Așa o fi?

3 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

4 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

5 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis