Fotbal: Europa League - Tragerea la sorți a grupelor

Fotbal: Europa League - Tragerea la sorți a grupelor

Napoli, echipă la care joacă fundașul român Vlad Chiricheș, a fost repartizată în Grupa D a Europa League la fotbal, alături de FC Bruges, Legia Varșovia și Midtjylland, potrivit tragerii la sorți efectuate vineri la Monte Carlo. Azerii de la FK Qabala, la care evoluează George Florescu, fac parte din Grupa C, alături de Borussia Dortmund, PAOK Salonic și FK Krasnodar.

Din Grupa G fac parte Dnepr Dnepropetrovsk (la care este legitimat Alexandru Vlad), Lazio Roma (echipa lui Ștefan Radu), AS Saint-Etienne și Rosenborg Trondheim, fosta adversară a Stelei.

Fiorentina, echipa portarului român Ciprian Tătărușanu, face parte din Grupa I, în care se mai găsesc FC Basel, Lech Poznan și Belenenses Lisabona.

Asteras Tripolis, grecii la care joacă Dorin Goian, fac parte din Grupa K, alături de Schalke 04, APOEL Nicosia și Sparta Praga.

Finala competiției va avea loc pe 18 mai 2016, la Basel, pe stadionul St. Jakob-Park.

Componența grupelor:

Grupa A: Ajax Amsterdam (Olanda), Celtic Glasgow (Scoția), Fenerbahce Istanbul (Turcia), Molde (Norvegia);

Grupa B: Rubin Kazan (Rusia), Liverpool (Anglia), Bordeaux (Franța), FC Sion (Elveția);

Grupa C: Borussia Dortmund (Germania), PAOK Salonic (Grecia), FK Krasnodar (Rusia), FK Qabala (Azerbaidjan);

Grupa D: SSC Napoli (Italia), FC Bruges (Belgia), Legia Varșovia (Polonia), Midtjylland (Danemarca);

Grupa E: Villarreal (Spania), Viktoria Plzen (Cehia), Rapid Viena (Austria), Dinamo Minsk (Belarus);

Grupa F: Olympique Marseille (Franța), Sporting Braga (Portugalia), Slovan Liberec (Cehia), Groningen (Olanda);

Grupa G: Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina), Lazio Roma (Italia), AS Saint-Etienne (Franța), Rosenborg Trondheim (Norvegia);

Grupa H: Sporting Lisabona (Portugalia), Beșiktaș Istanbul (Turcia), Lokomotiv Moscova (Rusia), Skenderbeu (Albania);

Grupa I: FC Basel (Elveția), Fiorentina (Italia), Lech Poznan (Polonia), Belenenses Lisabona (Portugalia);

Grupa J: Tottenham Hotspur (Anglia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), AS Monaco (Franța), Qarabag Agdam (Azerbaidjan);

Grupa K: Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania), APOEL Nicosia (Cipru), Sparta Praga (Cehia), Asteras Tripolis (Grecia);

Grupa L: Athletic Bilbao (Spania), AZ Alkmaar (Olanda), FC Augsburg (Germania), Partizan Belgrad (Serbia).

AGERPRES

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Priviți ce mută Rusia la granița cu Ucraina!

2 Americanii, semnal de forță! Priviți ce dihanie au scos din adâncuri!

3 Din culisele marilor tunuri / Cine este în spatele firmelor care importă 90% din gazul rusesc?

4 Pușcărie scrie pe ea! / Un mail trimis de Buzăianu instanței o îngroapă definitiv pe japița lui Băsescu!

5 Percheziții la clanul interlop Duduianu