Fotbal: FC Barcelona și Juventus, ultimele echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona și Juventus Torino sunt ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după partidele din manșa secundă a optimilor.

Trei echipe spaniole, FC Barcelona, Real Madrid (campioana en titre) și Atletico Madrid, două formații franceze, PSG și Monaco, una portugheză, FC Porto, una germană, Bayern Munchen, și una italiană, Juventus, s-au calificat în sferturi.

Rezultate:
Marți 10 martie
(+) FC Porto — FC Basel 4-0 (1-0)
Au marcat: Yacine Brahimi (14), Hector Herrera (47), Casemiro (56), Vincent Aboubakar (76).
Cartonaș roșu: Walter Samuel (Basel, 90+1).
În tur: 1-1.

(+) Real Madrid — Schalke 04 Gelsenkirchen 3-4 (2-2)
Au marcat: Cristiano Ronaldo (25, 45), Karim Benzema (53), respectiv Christian Fuchs (20), Klaas-Jan Huntelaar (40, 84), Leroy Sane (57).
În tur: 2-0.

Miercuri 11 martie:
Chelsea Londra — (+) Paris Saint-Germain 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri
Au marcat: Gary Cahill (81), Eden Hazard (96 — penalty), respectiv David Luiz (86), Thiago Silva (114).
Cartonaș roșu: Zlatan Ibrahimovic (PSG, 31).

(+) Bayern Munchen — Șahtior Donețk 7-0 (2-0)
Au marcat: Thomas Mueller (4 — penalty, 52), Jerome Boateng (34), Franck Ribery (49), Holger Badstuber (63), Robert Lewandowski (75), Fabian Goetze (88).
Cartonaș roșu: Aleksandr Kucer (Șahtior, 3).
În tur: 0-0.

Marți 17 martie :
(+) AS Monaco — Arsenal Londra 0-2 (0-1)
Au marcat: Olivier Giroud (36), Alan Ramsey (79).
În tur: 3-1. Monaco s-a calificat grație regulii golurilor marcate în deplasare.
(+) Atletico Madrid — Bayer Leverkusen 1-0 (1-0, 1-0), după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare
A marcat: Mario Suarez (27).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Raul Garcia 0-0 (ratare — peste), Hakan Calhanoglu 0-0 (ratare — apără Jan Oblak), Antoine Griezmann 1-0 (gol), Simon Rolfes 1-1 (gol), Mario Suarez 2-1 (gol), Omer Toprak 2-1 (ratare — peste), Koke 2-1 (ratare — apără Bernd Leno), Gonzalo Castro 2-2 (gol), Fernando Torres 3-2 (gol), Stefan Kiessling 3-2 (ratare — peste).
În tur: 0-1.

Miercuri 18 martie:
(+) FC Barcelona — Manchester City 1-0 (1-0)
A marcat: Ivan Rakitic (31).
Sergio Aguero (City) a ratat un penalty (a apărat Marc-Andre Ter Stegen).
În tur: 2-1.

Borussia Dortmund — (+) Juventus Torino 0-3 (0-1)
Au marcat: Carlos Tevez (3, 79), Alvaro Morata (70).
În tur: 1-2.
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...