Fotbal: FC Viitorul Constanța s-a calificat în turul al doilea la UEFA Youth League

FC Viitorul Constanța s-a calificat, miercuri, în turul al doilea al competiției de fotbal UEFA Youth League, secțiunea rezervată campioanelor naționale de juniori Under-19, după ce a învins formația belarusă FC Minsk cu scorul de 5-1 (0-1), pe Terenul Central din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, în manșa secundă a primului tur preliminar.

Echipa antrenată de Vasile Mănăilă terminase la egalitate, 2-2, în prima manșă, și a obținut calificarea în faza următoare grație unei reprize secunde de excepție.

FC Viitorul a fost condusă la pauză cu 1-0, gol marcat de Valeri Gromîko (29), dar a punctat de cinci ori în repriza a doua, prin Răzvan Marin (54 — penalty, 86), Robert Grecu (61), Florinel Coman (62, 69), oaspeții terminând meciul cu doi jucători eliminați (Gromîko și Ivanov).

Belarușii au avut și o bară, la 0-0, prin Loveț (11).

În turul al doilea, FC Viitorul va da piept cu campioana Cehiei, FK Pribram, care s-a impus cu 2-0 (acasă) și 2-1 (deplasare) în fața echipei Zimbru Chișinău.

Învingătoarea va juca în play-off (pe 9/10 februarie, în manșă unică), acasă, cu o echipă clasată pe locul secund în grupele Youth League, secțiunea Champions League.

FC Viitorul — FC Minsk 5-1 (0-1)
Au marcat: Răzvan Marin (54 — penalty, 86), Robert Grecu (61), Florinel Coman (62, 69), respectiv Valeri Gromîko (29).
Ovidiu, Terenul Central din Complexul Academiei Hagi
UEFA Youth League — Champions Path — turul I (manșa a doua)

FC Viitorul: 1. Arpad Tordai — 2. Tiberiu Căpușă, 5. Virgil Ghiță, 6. Szabolcs Kilyen, 3. Dan Panait — 4. Dragoș Nedelcu (7. Robert Grecu, 46) — 14. Alexandru Trancă, 18. Răzvan Marin — 8. Carlos Casap (19. Cristian Ene, 55), 9. Florinel Coman, 10. Alexandru Cicâldău (11. Adrian Dumitrescu, 83). Antrenor: Vasile Mănăilă.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Dur-Bozoancă — 22. Victor Rogoza, 15. Paul Iacob, 17. Mircea Manole.
FC Minsk: 71. Jemal Kurșubadze — 2. Aleksei Ivanov, 20. Albert Kapski, 4. Artem Dilevski, 18. Aleksei Nikulin — 11. Iuri Loveț (căpitan), 6. Aleksei Tarakanov (7. Nikita Nikolaevici, 74) — 17. Ivan Bahar, 8. Valeri Gromîko, 9. Dmitri Besmertnîi (21. Matvei Filatov, 88) — 10. Evgheni Șevcenko. Antrenor: Aleksandr Luhvici.
Rezerve: 19. Pavel Golovenko — 14. Petr Kazanțev, 3. Nikita Makarov, 15. Arseni Konțedailov, 5. Artem Vasiliev.

Arbitru: Vasilis Dimitriou; arbitri asistenți: Charlambos Georgiou, Nikos Egglezou (toți din Cipru); arbitru de rezervă: Claudiu Cornel Marcu (România)
Cartonașe galbene: Ivanov (7, 72), Dilevski (44), Kurșubadze (54), Șevcenko (66), Cicâldău (79).
Cartonașe roșii: Gromîko (67), Ivanov (72).