Fotbal: Messi are o valoare de piață dublă față de cea a lui Cristiano Ronaldo (studiu)

Fotbal: Messi are o valoare de piață dublă față de cea a lui Cristiano Ronaldo (studiu)

Fotbalistul argentinian Lionel Messi, care a câștigat cu FC Barcelona campionatul, Cupa Spaniei și Liga Campionilor, a ajuns la o valoare de piață cuprinsă între 255,3 și 280,8 milioane euro, dublă față de cea a portughezului Cristiano Ronaldo de la Real Madrid, conform unui studiu al firmei Football Observatory din Neuchatel, relatează EFE.

Messi este urmat în acest clasament al valorii de piață de belgianul Eden Hazard (Chelsea), cu o cotă între 135,4 și 148,9 milioane euro, în timp ce Cristiano Ronaldo este al treilea, cu o valoare de piață între 113,3 și 124,7 milioane euro. Valoarea economică a jucătorilor ține cont de factori distincți precum evoluția sportivă, vârstă, durata contractului, traiectoria carierei, trofee câștigate, postul de joc etc.

Iată clasamentul primilor 20 de jucători cu cea mai mare cotă de piață:

 JucătorDurata contractuluiVârstăValoare (milioane euro)
1.Lionel Messi (Barcelona)201827255,3-280,8 
2.Eden Hazard (Chelsea)202024135,4-148,9 
3.Cristiano Ronaldo (Real Madrid)201830113,3-124,7 
4.Neymar Jr. (Barcelona)20182389,6-98,5 
5.Sergio Aguero (Manchester City)20192778,2-86,0 
6.Raheem Sterling (Liverpool)20172073,7-81,0 
7.Paul Pogba (Juventus Torino)20192270,3-77,3
8.Diego Costa (Chelsea)20192669,9-76,9 
9.Alexis Sanchez (Arsenal)2018 26 67,8-74,6
10James Rodriguez (Real Madrid) 20202362,5-68,8 
11Luis Suarez (Barcelona) 20192860,0-66,0 
12Antoine Griezmann (Atletico Madrid) 20202459,0-64,9 
13Francesc Fabregas (Chelsea) 20192858,7-64,5 
14Isco Alarcon (Real Madrid) 20182357,2-62,9 
15Harry Kane (Tottenham) 20202153,5-58,9 
16Gareth Bale (Real Madrid) 20192551,3-56,4 
17Philippe Coutinho (Liverpool) 20202250,4-55,5 
18Thibaut Courtois (Chelsea) 20192350,3-55,3 
19Oscar dos Santos (Chelsea) 20192347,5-52,3 
20Karim Benzema (Real Madrid) 20192744,6-49,1

AGERPRES

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Se sparge buboiul? / Oficial de top de la Kremlin: Armata rusă din Ucraina se poate afla într-o „situație dramatică până la sfârșitul verii”

2 Documente oficiale arată că mașinăria de război a Rusiei e gripată: Soldați luați cu arcanul, instrumentiști în forțele de elită, militari păcăliți

3 ULTIMA ORĂ Partizanii ucraineni au aruncat în aer sediul partidului „Rusia Unită” din Melitopol, aflat sub ocupație

4 VIDEO Imagini horror pe Litoral! / Toată plaja din Costinești s-a adunat să vadă un cadavru scos din mare. Mulțimea a fost îndepărtată doar cu jandarmii…

5 Foarte interesante amănunte!