Fotbal: Michel Platini a fost reales președinte al UEFA

Francezul Michel Platini (59 ani) a fost reales marți, prin aclamații, în funcția de președinte al Uniunii Europene de Fotbal, pentru un al treilea mandat de patru ani, în cadrul celui de-al 39-lea Congres al UEFA care are loc la Viena.

Triplu câștigător al Balonului de Aur ca jucător (1983, 1984, 1985), Platini a preluat conducerea UEFA în anul 2007, la capătul unui vot foarte strâns, în care l-a avut drept contracandidat pe fostul președinte, suedezul Lennart Johansson. El a fost reales, tot prin aclamații, în 2001, la Paris.

La alegerile de la Viena, ca și la cele din în capitala Franței, Michel Platini nu a avut niciun contracandidat. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”