Fotbal: Rezultate Liga Campionilor

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, a terminat la egalitate cu FC Porto, 2-2, marți seara, la Lvov, în Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal, după ce în minutul 85 conducea cu scorul de 2-0.

Porto a ratat un penalty prin algerianul Yacine Brahimi (35), iar apoi Șahtior a deschis scorul la scurt timp după pauză, prin Alex Teixeira (52). Un alt brazilian, Luiz Adriano, a majorat avantajul campioanei Ucrainei în min. 85, dar jucătorii antrenați de Mircea Lucescu s-au relaxat prea devreme și Porto a reușit să smulgă un punct, prin ''dubla'' columbianului Jackson Martinez (89 — penalty, 90+4).

PSG a învins pe FC Barcelona cu scorul de 3-2, BATE Borisov a învins cu 2-1 pe Athletic Bilbao și și-a luat astfel o revanșă după debutul catastrofal, 0-6 cu Porto. Schalke a fost ținută în șah de NK Maribor (1-1), după ce slovenii au deschis scorul.

Manchester City și AS Roma au terminat nedecis, 1-1, în Anglia, Francesco Totti devenind cel mai vârstnic marcator din Champions League.

Rezultate:

Grupa E
ȚSKA Moscova — Bayern Munchen 0-1
A marcat: Thomas Muller 22 — penalty.

Manchester City — AS Roma 1-1
Au marcat: Sergio Aguero 4 — penalty, respectiv Francesco Totti 23.

APOEL Nicosia — Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Gustavo Manduca 31 — penalty, respectiv Lucas Andersen 28.

Paris Saint Germain — FC Barcelona 3-2
Au marcat: David Luiz 10, Marco Verratti 26, Blaise Matuidi 54, respectiv Lionel Messi 12, Neymar 56.

Schalke 04 — NK Maribor 1-1
Au marcat: Klaas Jan Huntelaar 56, respectiv Damjan Bohar 37.

BATE Borisov — Athletic Bilbao 2-1
Au marcat: Denis Poliakov 19, Aleksandr Karnițki 41, respectiv Aritz Aduriz 45.

Șahtior Donețk — FC Porto 2-2
Au marcat: Alex Teixeira 52, Luiz Adriano 85, respectiv Jackson Martinez 89 — penalty, Jackson Martinez 90+4.
Yacine Brahimi (Porto) a ratat un penalty în min. 35.

clasament
1FC Porto21108-24
2FC BATE Borisov21012-73
3Șahtior Donețk20202-22
4Athletic Club Bilbao20111-21

Legendă: J — jocuri, V — victorii, E — egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.